Jaką rolę pełni sprzęgło?
Sprzęgło to podzespół, umożliwiający połączenie lub rozłączenie napędu pomiędzy skrzynią biegów a silnikiem. W ten sposób można płynnie ruszyć samochodem, zmienić bieg podczas jazdy oraz zatrzymać samochód bez koniecznego wyłączania silnika.
Jak zbudowane jest sprzęgło?
Na sprzęgło składa się tarcza cierna, dociskana przez popularny „docisk”, czyli tarczę dociskającą do powierzchni zamachowego koła silnika. Tarcza sprzęgła osadzono na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów, i podlega sterowaniu oporowym łożyskiem. Zwalnianie i wciskanie pedału sprzęgła przez kierowcę inicjuje jego ruch.
Kiedy należy wymienić sprzęgło?
Tarcza sprzęgła to element eksploatacyjny i z czasem cierna okładzina ulega wytarciu. Wtedy to powoduje poślizg na tarczy nie zapewniając właściwego przeniesienia momentu obrotowego z silnika do pozostałej części w zespole napędowym. Jest to właśnie ten przypadek, który decyduje o wymianie sprzęgła. W celu wymiany sprzęgła konieczny jest demontaż skrzyni biegów. Wówczas rozpina się zawieszenie i wymontowuje półosie napędowe. W przypadku samochodów z napędem na oś tylną, potrzebna wtedy odłączyć wał napędowy w celu wymontowania skrzyni biegów.