Akumulatory żelowe są rodzajami akumulatorów kwasowo-ołowiowych z żelowymi elektrolitami, powstałymi w wyniku mieszania kwasu siarkowego z krzemionką.
Akumulatory żelowe cechują się większą odpornością na skrajne temperatury, jak również wibracje i uderzenia. Akumulatory żelowe nie podlegają wyciekom elektrolitu, czyli również korozji. Cechą akumulatorów żelowych jest również fakt, iż nie występuje w nich potrzeba uzupełniania elektrolitu, stąd status akumulatorów żelowych jako jednostek bezobsługowych. Ponadto akumulatory żelowe mogą przyjmować inne pozycje niż pozioma, wymagana w przypadku akumulatorów tradycyjnych.
Akumulatory żelowe debiutowały na rynku USA w pół wieku temu. Zaprezentowano wówczas akumulator kwasowo-ołowiowy posiadający jako elektrolit żelowy kwas siarkowy. Należy podkreślić, że materiałem żelujący dodawany do kwasu siarkowego to krzemionka. Akumulatory żelowe mają swoje bezdyskusyjne zalety, jak ta, iż są odporne na ubytki elektrolitu w czasie pracy elektrycznej oraz małe samorozładowanie. Akumulatory tego żelowe zazwyczaj produkuje się jako typ akumulatorów oznaczanych nazwą „VRLA” (tj. akumulator kwasowo-ołowiowy z zaworami).