Jesteśmy przed zakładem zajmującym się między innymi regeneracją reflektorów. Zaproszenie padło dzięki uprzejmości właściciela biznesu, który ne miał większych obiekcji w kontakcie z nieznajomymi. Uprzejmość jest rzeczą wspaniałą, a jeszcze lepszą, gdy kryją się za nią szczere chęci wytłumaczenia co tak naprawdę kryje się pod hasłem „regeneracja reflektorów”. Na marginesie, należymy do laików, więc chodziło o proste przybliżenie sprawy, jak to mówią – „na chłopski rozum”. I to otrzymaliśmy.
– Regeneracja reflektorów polega na nałożeniu na odłbyśnik reflektora nowej powłoki – wyjaśniał właściciel. – Czynność ta wykonywana jest za sprawą tak zwanej metalizacji próżniowej, po uprzednim przygotowaniu, czyli wcześniejszym usunięciu powłoki starej, odtłuszczeniu oraz nałożeniu lakieru. W zależności od modelu, czasookres regeneracji pojedynczego odbłyśnika zajmuje do dwóch dni roboczych, przy czym profesjonalizm firm gwarantuje możliwość montażu gotowych odbłyśników na wymianę.
W dalszej części spotkania pieczę przejął jeden z podwładnych, pracownik zakładu.
– Odbłyśnik reflektora, tak zwany odblask, to najważniejszy element dającym światło, ponieważ wychodzenie światła zaczyna się właśnie od niego wyjaśniał dalej. – Jeżeli w danym reflektorze wypalony jest odblask, wówczas nie jest w stanie wygenerować dostatecznie dużo światła aby podróżowanie nocą było i bezpiecznie, i komfortowe. Regeneracja polega na przywracaniu wartości fabrycznych odbłyśnikowi, dzięki czemu dość niskim kosztem można wciąż cieszyć się dobrym światłem z dotychczasowego źródła.
Doświadczenie klientów pokazuje, że dobrze jest korzystać w tym zakresie z usług firm specializujących się w regeneracji reflektorów, jak również w naprawie xenonów, przeróbek z wersji angielskiej, amerykańskiej na wersje europejską, zajmujących się też polerowaniem szkieł, czy też wymianą na nowe.